New blog up!


TLDR

Our intentions and goals

References

// POLSKI; English will follow

Pomysł na blog wziął się z chęci propagowania tak wiedzy z zakresu programowania w Swiftcie jak i zamiłowania do programowania ogólnie. Pisać tutaj chcielibyśmy (grafomania również się zalicza) przeważnie o Swifcie, jako że jest on de-facto językiem panującym na platformie iOS. Objective-C dalej jest głęboko wgryzione w system operacyjny, jednak to Swift jest używany na “froncie” (rozumianym bardzo szeroko) i to właśnie z nim pracujemy na co dzień. Niestety ilość publikacji o języku, jak i o całej platformie iOS, w Polsce jest bardzo uboga. To trochę zmienić będziemy chcieli w trakcie życia tego projektu.

Samo programowanie jest dalej rzeczą wymagającą sporego warsztatu, gdzieniegdzie zahaczającą o sztukę. Kto, patrząc na swój kod sprzed lat, nie złapał się za głowę… Niestety w pracy nie mamy zawsze luksusu uczenia się “on-the-spot”. Zmuszeni jesteśmy robić to “po godzinach”, przeszukując Internet (lub czat gpt…) w poszukiwaniu informacji. Po jakimś czasie obcowania z kodowaniem część struktur i podejść programistycznych staje się dla nas oczywista. Programista zmuszony jest uczyć się całe swoje życie i… umiera zabierając ze sobą lwią jej część. W duchu shareware jakiś kawałek tej zdobytej przez nas chcielibyśmy udostępnić tutaj.

Jesteśmy grupą programistów iOS/MacOS. W większości również akolitami samego Apple’a na różnych stadiach tego kultu. Pracujemy ze Swiftem i samą platformą iOS od ich początków.

Blog ten to trochę “mixed-bag”. Trochę o podstawach. Trochę o rzeczach bardziej zaawansowanych. Trochę po polsku. Trochę po angielsku. Z góry przepraszamy za angielskojęzyczne wstawki. Niektóre rzeczy prościej przekazać w jeden, rozumiany przed wszystkich programistów, sposób.

// English

We came with the idea for the blog looking at the lack of resources in Polish regarding Swift and MacOS/iOS Development in general. We’re avid developers (and in some cases Apple’s acolytes) and would like to disseminate our knowledge as much as possible and, maybe, make coding on Apple’s platform more accessible. While Objective-C is still at the core of iOS – Swift is what one would use in a typical front-development scenario. And that is what we would like to present on this page.

A mix set of two languages will be used as that, for good or worse, is the common standard.


return (self.swift ?? self.sour)!

Posted

in

by

Tags: